Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Puzzle sensoryczne – sposób na stymulowanie rozwoju małego dziecka

Puzzle sensoryczne – sposób na stymulowanie rozwoju małego dziecka

Puzzle, bo o nich mowa, to świetny sposób na stymulowanie rozwoju intelektualno – motorycznego najmłodszych. Warto wszak wiedzieć, że zabawa w układanie to nie lada trening dla mózgu małego dziecka, nauka cierpliwości, koncentracji i logicznego myślenia. A to dopiero początek!


Puzzle sensoryczne - sposób na stymulowanie rozwoju małego dziecka

Puzzle i układanki dla dzieci – każdy moment jest dobry, aby rozpocząć nimi zabawę

Każdy moment jest dobry, by wprowadzić malucha w świat puzzli i układanek. Ale im szybciej to zrobimy, tym po prostu lepiej. Zabawa puzzlami od małego to dobry, sprawdzony i skuteczny sposób na rozwijanie zdolności analizy i syntezy wzrokowej u dziecka.

Ale to nie wszystko. Ponad wszelką wątpliwość udowodniono, że układanki korzystnie wpływają na rozwój mózgu, na spostrzegawczość, na zdolność koncentracji najmłodszych. A to ma ogromne znaczenie dla zdolności poznawczych dzieci. Umiejętności, które dzieci nabywają w czasie zabawy puzzlami, przydają się w przedszkolu i w szkole, na każdym etapie edukacji. Puzzle przygotowują bowiem do nauki pisania i czytania, są też świetnym sposobem na rozwijanie umiejętności matematyczno- technicznych. Nie wspominając już o treningu zdolności motorycznych, jakie w układanie jest po prostu wpisane.

Puzzle sensoryczne - sposób na stymulowanie rozwoju małego dziecka
Jest wybór

Wiemy już, że puzzle to nie tylko świetna zabawa, ale i doskonały trening dla dziecięcego ciała i umysłu. Ale co robić, gdy maluch nie chce w nie grać? Jak przekonać bobasa do puzzlowania?

  • Najlepiej jest podsunąć maluchowi taką układankę, która go zaintryguje i zachęci do zabawy. Nie od dziś przecież wiadomo, że im lepiej zacznie się przygoda dziecka z puzzlami, tym większa szansa na to, że dziecko polubi układanki.
  • Najmłodsze pociechy najlepiej bawią się puzzlami sensorycznymi. I to nie tylko dlatego, że są duże, kolorowe i bardzo przyjemne w dotyku. Także dlatego, że zachwycają ilością kształtów, wzorów, faktur i kolorów. I to właśnie w ten sposób zachęcają do puzzlowania i radosnego odkrywania świata.
  • W czasie, gdy maluch świetnie się bawi, równocześnie się rozwija. Wielość barw i wzorów puzzli sensorycznych stymuluje rozwój wzroku, różne materiały wykorzystane do uszycia puzzli to bardzo dobry sposób na to, by uwrażliwiać zmysł dotyku malca. A sama zabawa pozwala rozwijać się koordynacji wzrokowo- ruchowej pociechy, wspiera proces logicznego myślenia, planowania własnych działań. Korzyści z układania puzzli jest więc bez liku.
  • Ważne jest jedno – puzzle dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, muszą być w pełni bezpieczne. Certyfikaty jakości i bezpieczeństwa to absolutna podstawa. Zwłaszcza wtedy, gdy puzzle są wielofunkcyjne i są nie tylko typową układanką, ale też matą do leżakowania czy zabawy.Puzzle sensoryczne - sposób na stymulowanie rozwoju małego dziecka
CZYTAJ TAKŻE:   Nowa linia lalek Barbie - z afroamerykańskimi rysami i balerinami na stopach

źródło: babymama.pl  

Dodaj komentarz

Top