Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Ulga na dziecko 2018 – sprawdź, jakie zmiany zaszły!

Ulga na dziecko 2018 – sprawdź, jakie zmiany zaszły!

Ulgę na dziecko odliczamy każdego roku, jednak przepisy, które nas wówczas obowiązują, nie zawsze pozostają niezmienne. Warto wiedzieć, co piszczy w nich nowego w tym roku, a także poznać kilka zasad, które znacznie ułatwią nam rozliczenie z fiskusem. Wyjaśniamy, o jakich mowa.

Ulga podatkowa na dziecko 2018 – co nowego w przepisach?

Mamy dobrą wiadomość – przepisy pozostają bez zmian. Podobnie jak w roku ubiegłym, możecie nie tylko odliczyć ulgę na dziecko od podatku, ale także skorzystać z możliwości zwrotu niewykorzystanej ulgi w przypadku, gdy Wasze niskie zarobki nie umożliwiły Wam skorzystanie z tegoż odliczenia.

ulga_na_dziecko_2018

Ulga na dziecko 2018 – kiedy przysługuje, a kiedy nie

Przepisy stanowią, że ulga na dziecko przysługuje Wam w przypadku, gdy jesteście rodzicami i sprawujecie władzę rodzicielską. Jest także dla Was, gdy pozostajecie prawnym opiekunem dziecka i mieszka ono z Wami. Skorzystajcie z niej także w przypadku, gdy jesteście rodzicem zastępczym. Nie możecie jednak jej odliczyć, jeśli pozbawiono Was władzy rodzicielskiej.

Ulgę na dziecko można odliczać do momentu, aż skończy ono 25 lat (o ile, jest ono studentem) i co ważne – mogą to robić oboje rodziców. Jeśli jednak Wasze dziecko otrzymuje rentę lub dodatek pielęgnacyjny, wówczas ograniczenie wiekowe przestaje obowiązywać.

Od czego wynosi wysokość ulgi na dziecko?

Po pierwsze: ilość posiadanych dzieci

Jeśli macie 1 dziecko, wówczas przysługuje Wam ulga w wysokości 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112, 04zł rocznie. Jeśli rodzic rozlicza się indywidualnie, wówczas jego dochód nie może przekroczyć 56 tys zł. Jeśli natomiast rozliczacie się wspólnie, jest to kwota rzędu 112 000zł.

Jeśli macie 2 dzieci, wówczas wysokość ulgi wynosi 92,67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie (kwota na każde dziecko). Na prawo do ulgi Wasze dochody nie mają żadnego wpływu.

CZYTAJ TAKŻE:   Ukąszenie kleszcza - co dalej?

Jeśli macie 3 dzieci, wtedy na pierwszych dwoje wypada po 92,67 zł miesięcznie,. W przypadku trzeciego dziecka mowa o 166,67 zł (razem 352,01 zł). Analogicznie – na pierwszą dwójkę dzieci 1112,04 zł rocznie, a na trzecie dziecko 2000,04 zł rocznie. Wasze dochody nie są brane pod uwagę.

Jeśli macie 4 dzieci (i więcej), wówczas kwota na pierwszą dwójkę jest taka sama, jak w przypadku posiadania 3 dzieci, a na trzecie dziecko wynosi 166,6 zł, natomiast na czwarte i każde kolejne – po 225 zł. W skali rocznej wychodzi to tak, że na pierwszą dwójkę dzieci otrzymacie po 1112,04 zł, na trzecie dziecko 2000,04 zł, natomiast na czwarte (i każde kolejne) po 2700 zł. W tym przypadku Wasze dochody również nie są brane pod uwagę.

Po drugie: zależy od tego, ile dziecko ma miesięcy

Tu wszystko także pozostaje bez zmian. Odliczacie od podatku tyle miesięcy, ile ma Wasze dziecko. UWAGA! Jeśli urodziło się w grudniu 2017 r., wówczas możecie odliczyć cały miesiąc.

Po trzecie: data ślubu

Jeśli Wasze dzieci wzięły ślub, wówczas możecie odliczyć wszystkie miesiące od jego daty.

Po czwarte: do ukończenia nauki dziecka lub jego daty urodzin

Jeśli Wasze dziecko ukończyło studia, wówczas możecie odliczyć ulgę do miesiąca w którym to nastąpiło (włącznie). Jeśli natomiast skończyło 25 lat, wtedy macie prawo do odliczenia ulgi za miesiące do wspomnianej daty urodzin.

Po piąte: pilnuj rubryczek i nie zapomnij o dodatkowym zwrocie ulgi

Jeśli składacie PIT wspólnie, wystarczy, że wypełnicie PIT/0. Jeśli natomiast samodzielnie, pamiętajcie o kilku zasadach:

– wpiszcie w pozycji 120 bądź 121 deklaracji PIT-37;
– w pozycji 200 lub 201 deklaracji PIT-36;
– wypełnijcie część E w PIT/0 w pozycji 41, bądź 42 i podajcie numery PESEL Waszych dzieci. Jeśli takich jeszcze nie posiadają, wystarczą ich dane osobowe oraz daty urodzenia.

Dodaj komentarz

Top