Jesteś tu
Strona domowa > Pokój dziecka > Pokój dla sześciolatka. Jak zmienić pokój zabaw w miejsce atrakcyjne dla nauki?

Pokój dla sześciolatka. Jak zmienić pokój zabaw w miejsce atrakcyjne dla nauki?

Wakacje to najlepszy czas, nie tylko na skompletowanie wyprawki, ale także na zastanowienie się jak funkcjonalnie i zaaranżować pokój dla sześciolatka.

Pokój dla 6-latka. Jak zmienić pokój zabaw w miejsce atrakcyjne dla nauki?

Projektanci wnętrz i pedagodzy podpowiadają jak zmienić pokój zabaw w atrakcyjne miejsce do nauki i wypoczynku dla swoich dzieci.

Bez względu na wielkość pokoju dla przyszłego ucznia powinniśmy pamiętać o funkcjonalnej i ponadczasowej przestrzeni, która pozwoli czerpać korzyści z aranżacji przez długie lata. Co ważne, pokój powinien pasować do osobowości dziecka i jego zainteresowań. Zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie i meble, dopasowane do wieku ucznia. Pokój dla pierwszoklasisty będzie urządzony inaczej niż ten dla gimnazjalisty.

Pamiętajmy, że dziecko, które dopiero co skończyło 6 lat, nie przestanie być tak z dnia na dzień dzieckiem, które przede wszystkim żyło w świecie bajek, lalek czy klocków. Oczywiście dojdą nowe nieznane mu dotąd obowiązki, ale będzie też miało mnóstwo czasu na zabawę – wyjaśnia Katarzyna Lachowska pedagog szkolny.

Dlatego też planując pokój dla nowego ucznia, pamiętajmy, by pozostawić mu sporą przestań na bajkowy świat. Natomiast, w przypadku pokoju nastolatka, często zbuntowanego, spróbujmy stworzyć mu wnętrze, w którym jego samopoczucie będzie lepsze, ale również poprawi się jego motywacja do nauki.

Pokój dla 6-latka. Jak zmienić pokój zabaw w miejsce atrakcyjne dla nauki?

Podział na miejsce do nauki, wypoczynku i zabawy

Aby wszystko ze sobą współgrało, musimy pamiętać o podziale strefowym na miejsce do: nauki, wypoczynku, ale także zabawy.

Pomóc w tym może dobór mebli oraz ich właściwe rozstawienie, a także kolor ścian. Wybierając meble powinniśmy kierować się ich praktycznością. Dobrym rozwiązaniem są meble modułowe, które mogą pełnić swoje funkcje przez wiele lat. Ale wybierając meble nie zapomnijmy o odpowiedniej wielkości szafie, która bez trudu pomieści nie tylko dziecięce ubrani, ale również zabawki, pomoce edukacyjne oraz niezbędne w wychowaniu dziecka przedmioty, które można ukryć przed oczami gości.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak wybrać biurko dla dziecka?

Kącik do nauki

Najważniejsze w pokoju ucznia jest biurko – solidne i ergonomiczne, natomiast krzesło powinno być z regulowaną wysokością. Niewłaściwa pozycja przy biurku to jedna z głównych przyczyn wad postawy i wzroku u dzieci w wieku szkolnym. Dlatego projektując kącik do nauki zwróćmy uwagę na biurka i krzesła z regulowaną wysokością.

Uczniowie w pierwszej klasie mają dużo zajęć manualnych – wycinają, tworzą, wyklejają, kolorują. Dlatego też należy odpowiednio zadbać o strefę wokół biurka, w której powinny się znaleźć różne pudełka, pojemniki i wszelkiego rodzaju przybory szkolne. Warto też przygotować miejsce np. wygodne szuflady, do których maluch będzie mógł schować swoje najcenniejsze prace i skarby.

pokoj-ucznia3Dodatki do pokoju dziecka

Odpowiedniego charakteru pokojowi bez wątpienia nadadzą dodatki. Może to być np. nadruk na szafie, naklejki na ścianę, poduszki, dywaniki czy zasłony nawiązujące do postaci z ulubionych bajek.

Istotne jest również miejsce, w którym maluch będzie miał szanse zaprezentować rzeczy dla niego ważne – pochwalić się dokonaniami plastycznymi, czy zdjęciami. W tym zakresie pomocne będą korkowe tablice, lub specjalne farby do ścian, dzięki którym, za pomocą magnesów, będziemy mogli zawiesić cenne dla malucha informacje unikając przy tym stosowania pinezek, kleju i taśm.

Pokój dla 6-latka. Jak zmienić pokój zabaw w miejsce atrakcyjne dla nauki?źródło: Komandor

One thought on “Pokój dla sześciolatka. Jak zmienić pokój zabaw w miejsce atrakcyjne dla nauki?

Dodaj komentarz

Top