Jesteś tu
Strona domowa > Nauka i zabawa > Jak zaplanować wycieczkę z małym dzieckiem?

Jak zaplanować wycieczkę z małym dzieckiem?

wycieczka z malym dzieckiem

Planowanie wycieczki z małym dzieckiem może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem i przemyślanymi krokami, możesz uczynić podróż wyjątkowym doświadczeniem zarówno dla siebie, jak i dla swojej pociechy. Oto kilka praktycznych wskazówek i strategii, które pomogą Ci zaplanować udaną przygodę z małym dzieckiem podczas wakacji.

Planowanie podróży – od rodzaju transportu po wybór hotelu

Pierwszy wyjazd z dzieckiem dla wielu rodziców może być trudnym doświadczeniem. Nie wiadomo jak nowy członek rodziny zachowa się podczas wakacji. Co więcej, urlop nie będzie już tym samym, czym był przed narodzinami malucha. Wakacje z dziećmi rządzą się swoimi prawami i warto mieć na uwadze, że niektóre tradycje związane z podróżami trzeba będzie po prostu zmienić.

Wybór miejsca pobytu

Ważnym aspektem w trakcie wyjazdów z dzieckiem jest wybór właściwego miejsca. Powinno być ono przyjazne maluchom, ale także odpowiednie dla ich potrzeb. Pierwszy wyjazd z pociechą np. do krajów azjatyckich, tylko z plecakiem, może być szokiem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Warto korzystać z ofert all inclusive – w ten sposób można uniknąć myślenia o posiłkach i o tym, co i kiedy zjeść. Wybór tego typu hotelu bywa także bezpieczniejszy. Co więcej, takie obiekty często oferują rodzicom możliwość oddania dzieci pod opiekę animatorów, którzy prowadzą dla nich różne zajęcia i aktywności.

Na pierwsze wakacje dobrze wybrać miejsca, które nie są daleko. Dzięki temu sama podróż będzie krótsza, a tym samym dziecku łatwiej będzie sobie z nią poradzić. Dobrym wyborem mogą być Włochy, Grecja, a także kurorty w Polsce.

Przygotowanie do wyjazdu

Przed rozpoczęciem wyjazdu, warto go dobrze zaplanować. Ułatwi to pakowanie, a także zorganizowanie całej wycieczki. Podróże z dzieckiem mogą być wspaniałą okazją do tego, aby pokazać mu coś, czego nie może zobaczyć na co dzień, jednak nie powinno się przesadzać. Jedna czy dwie wycieczki w ciągu całego wyjazdu będą w sam raz, aby pociecha czuła się zainteresowana i miała okazję wypocząć po dniu pełnym atrakcji.

CZYTAJ TAKŻE:   Witajcie w rodzinie magicznych króliczków Alilo Bright Ears!

W ramach planowania można przygotować propozycje atrakcji, a także dokładną listę rzeczy, które są do zabrania. Gdy wiadomo, jak ma przebiegać wyjazd, łatwiej przewidzieć, ile rzeczy będzie potrzebne, np. czy konieczne jest zabranie wózka spacerowego, czy wystarczy chusta lub nosidło. W ten sposób można ograniczyć bagaż, a także zapakować go mądrze.

Podczas przygotowań nie należy popadać w panikę – niezależnie od miejsca pobytu, większość rzeczy da się dokupić. Są jednak takie, które mogą być trudniej dostępne (dotyczy to szczególnie leków i kosmetyków).

Transport – samolot, auto czy pociąg?

Zależnie od kierunku wyjazdu, lepszą opcją może być samolot lub samochód. Warto wybierać transport, który zapewni jak najkrótszą podróż. W ten sposób będzie ona możliwie najmniej męcząca.

Samolot jest dobrym rozwiązaniem, gdy wakacje odbywają się za granicą. To szybka i dosyć wygodna forma transportu. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko może nie polubić lotów, np. ze względu na zatykające się podczas podróży uszy. W takim wypadku również trzeba być przygotowanym na poradzenie sobie z jego dyskomfortem.

Co więcej, należy dokładnie wybrać przedmioty, które zabierze się ze sobą na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Powinny się w nim znaleźć akcesoria dla dziecka, ale także zabawki. W trosce o komfort innych pasażerów warto postawić na opcje niewydające dźwięków.

Alternatywą może być wycieczka samochodem. Jeśli dziecko dobrze się czuje w podróży i np. ją przesypia, nawet wielogodzinna jazda nie będzie stanowić problemu. Mimo to warto uzbroić się w preparaty pomocne w razie choroby lokomocyjnej.

Ponadto przed jazdą należy dokładnie sprawdzić stan fotelika, a także pamiętać o nim w sytuacji wypożyczania samochodu.

Pomocnym rozwiązaniem może być także dokładne zaplanowanie pory wyjazdu. Aby maluch przespał większość trasy, warto zaplanować ją na noc. Dodatkowym atutem jest mniejszy ruch na drogach w tym czasie.

Jeszcze inna opcja to korzystanie z pociągów. Często pozwalają one na odbycie podróży w wygodniejszej formie niż w aucie. Dziecko ma większą swobodę, może spacerować i nie musi siedzieć w jednej pozycji. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie dla kilkuletnich pociech, które potrzebują wielu sposobów na zajęcie swojej uwagi.

Dodaj komentarz

Top